אימוני כוח אצל נשים​

נשים רבות נמנעות מאימוני כוח מפני שהן חושבות שהם יגרמו להן להיראות שריריות ולא נשיות. הן מעדיפות שיעורי עיצוב וחיטוב הגוף כמו פילאטיס או תרגילים לחיטוב הירכיים על פני אימוני כוח, התנגדות או משקולות, המעניין שרבות מהן לא בטוח ישיגו את מטרות האימון בשל איכות אימון שאינה גבוהה דיה וגם בשל סיבות אחרות, ולכן העיקרון החשוב ביותר הוא שילוב בין מגוון האימונים והגעה לרמת מאמץ סבירה.  על כך ועוד במאמר כאן..

עוד משחר ההיסטוריה נהגו לחשוב כי יש הבדלים פיזיים בין המינים. מקובל ‏לחשוב כי הגברים מוטב שיפתחו שרירים, ולעומתם הנשים ‏ מוטב שתרקודנה לצלילי המוסיקה. גם בימינו נשים רבות נרתעות מביצוע אימוני כוח, ‏בעיקר בגלל סטיגמה חברתית שלילית שלפיה אימוני משקולות יגרמו לפיתוח גוף שרירי, שאינו ‏נחשב נשי.

אך מחקרים מגלים כי בפועל, ההבדלים הפיזיולוגיים אינם כה גדולים, ‏הרי שהאפקטים הבריאותיים והאסתטיים של אימוני כוח הם עצומים. אימוני כוח גורמים ‏לעלייה בחוזק השריר והעצם, לעלייה במסת השריר ולירידה באחוזי השומן, להגברת ההוצאה ‏הקלורית בזמן מאמץ ואחריו ולשיפור היציבה ודימוי הגוף. אימוני כוח גם מסייעים לטיפול ‏במחלות שונות כגון מחלות לב, סוכרת, סרטן ועוד. למרות כל אלה, רק נשים מעטות מתמידות ‏בביצוע אימונים כאלה. ‏

כשמדובר באימוני התנגדות בכלל ובאימוני משקולות – בפרט, לאיכות (אינטנסיביות) קשר ישיר למידת חילוף החומרים במנוחה לשריפה הקלורית. אימונים קלים מדי לא ממש יביאו לתוצאות הרצויות. לכן  חשוב להקפיד על דרגת קושי גבוהה באופן יחסי אצל נשים שמתאמנות על בסיס קבוע בחדר כושר או מחוצה לו. אילולא כן, האימון יביא, מן הסתם, להוצאה קלורית אך ההשפעה על חילוף החומרים תהיה מינורית.יש להקפיד להגיע בכל סט וסט לעצימות גבוהה דיה, במקרה זה מדובר על מצב בו לא ניתן לבצע חזרות נוספות בנקל בכל סט באימון עצמו. בנוסף, למרות ההתקדמות העצומה במודעות לפעילות גופנית בכלל (לרבות זו האנאירובית) ישנם תרגילים, שגברים בעיקר מבצעים ותרגילים אחרים שנשים בעיקר מבצעות. זאת בנוסף לעצימות הנמוכה בחלק מהמקרים.  לכן, בכלל באימוני התנגדות, למידת האינטנסיביות השפעה עצומה על השגת התוצאות באימון עצמו.                                                    אחד המצבים המתסכלים השכיחים באימון ההתנגדות בכלל הנו השקעה רבה (לעיתים יום יומית) מבלי לראות תוצאות. לכן חשוב לשים לב אם האימון המבוצע אפקטיבי דיו ויביא לתוצאות הרצויות.מעניין לראות שמתאמנים אנאירוביים המבצעים אימונים אפקטיביים נהנים מחילוף חומרים גבוה במיוחד וזאת לעומת אחרים בעלי חילוף חומרים נמוך בשל אי ביצוע אימוני כוח כלל או אולי מבצעים, בעיקר, אימונים אירוביים בדופק נמוך-בינוני. נציין ונאמר שבדיקת חילוף חומרים מקובל לבצע אחת לתקופה על מנת לאמוד את מידת ההתקדמות של המתאמן מבחינת חילוף החומרים במנוחה ובהחלט ניתן להמליץ על כך.

למה כדאי להשקיע באימוני כוח?  

חשוב שנשים יבצעו אימוני כוח כבר מהשלבים הראשונים של האימונים (ולאחר מכן באופן קבוע) מהסיבות הבאות:

 

1. הם מעלים את מסת השריר - כמובן תלוי במספר האימונים בשבוע, במידת האינטנסיביות באימון, בתזונה וכדומה. ביצוע של שניים עד ארבעה אימונים בשבוע לא יביא להעלאת מסת השריר באופן משמעותי. חשוב לדעת שרמת ההורמון טסטוסטרון מצויה בגופן בכמות קטנה משמעותית מאשר בגברים לכן אין חשש מעליה גבוהה במסת השריר.

 

. הם מגבירים את חילוף החומרים - אימוני התנגדות (אנאירוביים) יגרמו להעלאת חילוף החומרים בזמן מנוחה, דבר שיביא לשימוש רב יותר בקלוריות.

 

3 .הם מעלים את טונוס השריר - מה שמשפיע במיוחד על האסתטיקה הגופנית ותלוי בעומס שמופעל באימון. כשהעומס גבוה הטונוס השרירי יעלה, ולהפך.

 

4. הם משפרים ביצוע פעולות יומיומיות - אימוני כוח יסייעו בביצוע פעולות כמו עבודות בית, נשיאת ילדים קטנים ועוד.

 

5. הם משפרים את היציבה - חיזוק המערכת השרירית משפיע לחיוב על היציבה כולה. ליקויי יציבה שכיחים בקרב האוכלוסייה, אך אצל אנשים שלא עוסקים בפעילות גופנית (לרבות נשים) הדבר משמעותי יותר.

 

6. הם מעלים את חוזק וצפיפות העצמות - אימוני התנגדות משפיעים לחיוב על צפיפות העצמות. עם העלייה בגיל חלה ירידה בכמות המינרלים בעצמות הגוף. אימוני כוח בשילוב תזונה נכונה יסייעו להאטת הירידה הזו ואף להעלאת ריכוז המינרלים בעצמות.

 

לסיכום :

אימוני הכוח יעילים ומומלצים ביותר לנשים, הן אסתטית והן בריאותית. את ‏המינון יש להתאים באופן אישי למטרת המתאמנת, למבנה הגוף שלה ולתגובות הפיזיולוגיות שלה ‏לתרגילי הכוח. זאת במטרה לענות על צרכי המתאמנת ולאפשר ביצוע יעיל ואופטימלי של תכנית ‏האימון, ולמנוע פציעות. ולכן כדאי מאוד לשקול להתחלה תוכנית אימון אישי עם מאמן/ת שמנוסה באימון נשים. הצלחה לטווח ארוך כרוכה בשינוי תכנית האימון מדי 6-4 שבועות, לאחר ‏מדידת האפקט של תכנית האימון האחרונה על חוזק השריר ועל הרכב הגוף. בניית התכנית ‏החדשה חייבת להסתמך על הממצאים העדכניים. במרבית המקרים יש צורך לשלב גם תזונה נכונה להצלחת התהליך כולו. התמדה חשובה ביותר, ולצורך כך יש לבחור בפעילות מהנה או ‏מאתגרת, בהתאם לאופי המתאמנת.‏

 מאת: צוות יועצי בילדפיט

 

חיזרו אליי

שם

שדה חובה

פרטיך נשלחו בהצלחה!

טלפון

שדה חובה

מייל

שדה חובה

אני מעוניין/ת לקבל עדכונים, הטבות ומבצעים מבילד פיט באמצעות מיילים, מסרונים או כל אמצעי אחר​​.

שדה חובה​

צרו קשר 

054-5500866

contact@buildfit.co.il

053-9533358

contact@buildfit.co.il

©בילד פיט/BUILDFIT

בניית אתרים - Codenet