15 הדיברות למתאמן המתחיל ולאורח חיים בריא​

15 הדיברות למתאמן המתחיל ולאורח חיים בריא.

1. להתאמן במהלך השבוע לפחות במינונים שממליץ עליהם ארגון - ACSM(הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט) – כלומר, לבצע לפחות 150 דקות פעילות אירובית במהלך השבוע, 2-3 אימוני התנגדות וכן להקפיד לשפר את מרכיב הגמישות והקואורדינציה.

2. ליהנות מהפעילות הגופנית אותה מבצעים – חשוב עד מאוד. השנים האחרונות מאופיינות במגוון רחב של אפשרויות לביצוע פעילות גופנית וניתן בנקל למצוא מסגרת בה ניתן ליהנות ולהתמיד ויפה שעה אחת קודם.

3. הגבירו פעילות יומיומית – בין אם מבצעים פעילות גופנית ובין אם לאו, חשוב להגביר את מידת הביצוע של הפעילות הגופנית היומיומית לרבות: הליכה, רכיבה על אופניים, צמצום שעות הישיבה במהלך היום ועוד. אנשים פעילים הם בריאים יותר ונהנים מיתרונות רבים עד מאוד במישורים שונים.

4. אימון בקבוצה – לעתים זה הפתרון, התמדה בביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע, או אפילו התמדה בתהליך של ירידה במשקל – משימה לא פשוטה כלל ועיקר ולעתים דווקא הקבוצה תסייע בהשגת המטרה. לכן, במידת הצורך, הצטרפו לקבוצת אימון מתאימה שתסייע ותיתן תמיכה מצוינת בדרך להשגת המטרה.

5. בחרו באופן מושכל איש מקצוע (אם צריך) בתחום אורח החיים הבריא – חשוב לקבל המלצות, להגיע, אם אפשר, לשיחת היכרות וזאת בטרם "נפרדים" מהרבה כסף בדרך לירידה במשקל, או אולי להשגת מטרה ספורטיבית. לא מעט אנשים משלמים הון עתק למאמנים  ולא בטוח כלל שיש צורך בכך במקרים מסוימים, לכן פגישה עם יועץ כושר תסדר תחילה את העיניינים.

6. אם מבוצעים אימון אירובי ואימון אנאירובי באותו אימון מומלץ, בדרך כלל, להתחיל קודם עם אימון ההתנגדות ראשון – ביצוע של אימון אירובי תחילה ולאחר מכן האימון האנאירובי פחות אפקטיבי במידה והמטרה הנה שיפור כוח, העלאת מסת שריר וכדומה. לכן חשוב להביא זאת בחשבון וייתכן שאף ניתן לפצל את האימונים. לדוגמה: בבוקר לבצע אימון אירובי, ובערב את אימון הכוח, או אולי ביום אחר.

7. תבחרו חוג כושר או פעילות שבאמת מתאימים לכם – חלק מהבחירות נובעות, לעתים, ממקור של טרנדיות החוג/פעילות, שעת הפעילות שנוחה למתאמן/ת, השיווק האגרסיבי שלו ולא תמיד יש קשר להשגת מטרת האימון בכלל.

8. לירידה במשקל יש צורך בדיאטה מתאימה. רק אימוני כושר לא יסייעו – התרומה של הפעילות הגופנית לירידה במשקל באימונים המסורתיים – מינורית!. לכן אגב, שכיח להבחין , אם כך, חשוב לבנות, במקביל לתכנית האימון, גם תכנית דיאטה מתאימה.

9. הקפידו על שינה של 7 שעות בלילה לפחות ל תפקיד מכריע על איכות החיים. מראה      העור, תפקוד המוח, שיפור יכולת גופנית ומה לא. נסו לישון 7 שעות בלילה לפחות ותרגישו בהבדל.

10. עשו ככל שניתן בתחום אורח החיים הבריא על מנת להפחית את הגיל הפיזיולוגי(תפקודי)אימוץ אורח חיים בריא והתמדה בכך תביא לשינוי חיובי -תפקודי לעומת הכרונולוגי (מתבטא בכך שהגיל הפיזיולוגי הנו נמוך מהכרונולוגי). אתם תברכו על כך בגילאים מבוגרים יותר (50, 60 ויותר), אז הדבר בא במיוחד לידי ביטוי וניתן לזהות במהרה את אלה שהזניחו את גופם במשך שנים רבות לעומת אלה ששמרו והקפידו על שגרת אימונים סדירה וקבועה.

11. הקפידו על חימום טרם האימון במידת הצורך למרות שהדעות חלוקות לגבי נחיצותו של החימום ממש לא ניתן לשלול זאת ובחלק מסוגי האימונים (בעיקר עצימים ו/או מבוצעים בטווחי תנועה גדולה גדולים במיוחד במפרקי הגוף השונים) נמליץ על חימום מתאים.

12. מנוחה לשם התקדמות חשוב לתכנן את האימון כך שניתנת מנוחה מתאימה למערכות הגוף השונות. בעיקר כשמדובר על אימונים קשים בתחום האירובי או האנאירובי. הפרזה בפעילות הגופנית עשויה עד מהרה להביא את המתאמן לתופעת "אימון היתר", פציעות ספורט ועוד.

13. שתו מים, והרבה... - מים חיוניים לתפקוד שלנו ברמה של כל תא ותא בגופנו.  שתיית מים חיונית לשמירה על איזון הנוזלים בגוף, נוזלים המשמשים בתהליכי ספיגת חומרי מזון, עיכול, זרימת דם, שמירה על טמפרטורת גוף ועוד. מים חיוניים בתהליכי שמירה על משקל. מים חיוניים לתפקוד יעיל של השרירים. מים שומרים על מראה העור שלנו. מים מסייעים בסילוק רעלים וחומרי פסולת מהגוף. מים מאפשרים פעולת מעיים תקינה. מים מייעלים את תפקוד מערכת החיסון. מים נותנים אנרגיה. בשביל הבריאות שלכם, בשביל איכות החיים שלכם ובשבילכם - שתו מים. והרבה. גם כשחם בחוץ, גם כשקר. גם אם יורד גשם ובטח ובטח כשיבש. שתו. 

14. הימנעו מסטרס ומתחים-לחץ פוגע בחילוף החומרים, פוגע בשינה, גורם לאכילה מוגברת ועשוי להביא לדיכאון. לחץ מקשה על הגעה לאיזון רגשי, מטלטל את המערכת החיסונית שלנו, פוגע בזוגיות. אנשים מתוחים נוטים לחרוק את שיניים ולפגוע בהן, הלחץ פוגע בשריר הלב, מגביר את קצב הפעימות ומעלה את לחץ הדם, ואם כל זה לא מספיק גרוע - מתחים מתמשכים גורמים למראה פנים מבוגר יותר ולהופעת קמטים. על מנת להפחית לחצים ניקטו בטכניקות הרגעה כגון נשימות עמוקות והרפיה. מצאו תחביב שמרגיע אתכם, האזינו למוסיקה. אם אתם עדיין מרגישים לחוצים מומלץ לפנות לסיוע מקצועי. 

15. הפסיקו לעשן- העישון אחראי ליותר מקרי מוות בישראל מאשר תאונות דרכים, פיגועים ואיידס גם יחד. על-פי הערכות משרד הבריאות, כ-10,000 בני אדם מתים בארץ מדי שנה כתוצאה מנזקי עישון. פרט לסרטן הריאה, עישון מוצרי הטבק קשור לסוגי סרטן רבים אחרים, בניהם סרטן הלוע, הגרון וחלל הפה, הוושט, שלפוחית השתן, הכליה, הלבלב וצוואר הרחם, וקיים סיכון מוגבר לפתח מחלות לב וכלי-דם, התקפי לב, שבץ מוחי ומוות פתאומי. מעשנים הם גם בעלי סיכון גדול יותר לסבול מהפרעות בתפקוד המיני.  אל תעשנו. ואם אתם מעשנים, זה הזמן להיגמל.

מאת: צוות יועצי בילדפיט

 

 

 

 

 

חיזרו אליי

שם

שדה חובה

פרטיך נשלחו בהצלחה!

טלפון

שדה חובה

מייל

שדה חובה

אני מעוניין/ת לקבל עדכונים, הטבות ומבצעים מבילד פיט באמצעות מיילים, מסרונים או כל אמצעי אחר​​.

שדה חובה​

צרו קשר 

054-5500866

contact@buildfit.co.il

053-9533358

contact@buildfit.co.il

©בילד פיט/BUILDFIT

בניית אתרים - Codenet